MC68332AVEH16 IC MCU 32BIT ROMLESS 132PQFP Freescale Semiconductor
Sanhuang electronics (Hong Kong) Co., Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Freescale Semiconductor
Model Number : MC68332AVEH16
MOQ : 1
Price : Based on current price
Payment Terms : T/T
Supply Ability : In stock
Delivery Time : 3-5 work days
Packaging Details : anti-static bag & cardboard box
Core Processor : CPU32
Core Size : 32-Bit Single-Core
Speed : 16MHz
Connectivity : EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Peripherals : POR, PWM, WDT
Number of I/O : 15
Program Memory Size : -
Program Memory Type : ROMless
EEPROM Size : -
RAM Size : 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 4.5V ~ 5.5V
Data Converters : -
Oscillator Type : Internal
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type : Surface Mount
Package / Case : 132-BQFP Bumpered
Supplier Device Package : 132-PQFP (24.13x24.13)
Contact Now
Product Details
Features
• Central Processing Unit (CPU32)
— 32-Bit Architecture
— Virtual Memory Implementation
— Table Lookup and Interpolate Instruction
— Improved Exception Handling for Controller Applications
— High-Level Language Support
— Background Debugging Mode
— Fully Static Operation
• System Integration Module (SIM)
— External Bus Support
— Programmable Chip-Select Outputs
— System Protection Logic
— Watchdog Timer, Clock Monitor, and Bus Monitor
— Two 8-Bit Dual Function Input/Output Ports
— One 7-Bit Dual Function Output Port
— Phase-Locked Loop (PLL) Clock System
• Time Processor Unit (TPU)
— Dedicated Microengine Operating Independently of CPU32
— 16 Independent, Programmable Channels and Pins
— Any Channel can Perform any Time Function
— Two Timer Count Registers with Programmable Prescalers
— Selectable Channel Priority Levels
• Queued Serial Module (QSM)
— Enhanced Serial Communication Interface
— Queued Serial Peripheral Interface
— One 8-Bit Dual Function Port
• Static RAM Module with TPU Emulation Capability (TPURAM)
— 2-Kbytes of Static RAM
— May be Used as Normal RAM or TPU Microcode Emulation RAM
Specifications
Attribute Attribute Value
Manufacturer Freescale / NXP
Product Category Microcontrollers
Series M683xx
Packaging Tray
Unit-Weight 0.166652 oz
Mounting-Style SMD/SMT
Package-Case 132-BQFP Bumpered
Number-of-I-O 15 I/O
Speed 16MHz
EEPROM-Size -
Core-Processor CPU32
RAM-Size 2K x 8
Program Memory ROMless
Peripherals POR, PWM, WDT
Core-Size 32-Bit
Program-Memory-Size -
Data-Converters -
Oscillator-Type Internal
Maximum Operating Temperature + 105 C
Operating temperature range - 40 C
Operating-Supply-Voltage 5 V
Interface-Type QSPI SCI UART
Core CPU32
Processor-Series M683xx
Data-Bus-Width 32 bit
Supply-Voltage-Max 5.5 V
Supply-Voltage-Min 4.5 V